almed1954(at)mail.ru http://www.coneshells-am.ru
Korespondencyjna znajomość z Alexandrem Medvedevem to dla mnie wielka przyjemność, gdyż należy On do osób bardzo otwartych i chętnych do współpracy. Nie ukrywam, że korzystaliśmy zarówno z języka angielskiego, jak i rosyjskiego…ale w końcowym rezultacie udało mi się – dodatkowo – zdobyć wiele ciekawych informacji o rosyjskiej konchistyce…
Alexander Medvedev…wędkowanie w tropikalnych wodach dostarcza wiele satysfakcji.
?CONCHA?:
Aleksandrze, bardzo proszę, abyś przedstawił się polskim konchistom; przybliżając także historię swojej kolekcjonerskiej przygody.
ALEXANDER MEDVEDEV:
Urodziłem się i mieszkam w Moskwie. Zawodowo zajmuję się prowadzeniem kawiarni w centrum stolicy. Początki przygody z muszlami są nierozerwalnie związane z pasją mojego życia ? podróżami. Odbyłem ich wiele…Egipt, Tunezja, Filipiny, Sri Lanka, Kambodża, Malezja, Malediwy, Tajlandia, Wietnam, Laos…i zawsze jakoś podświadomie stykałem się w tych miejscach z muszlami, nie zwracając na początku na nie szczególnej uwagi. Dopiero po lekturze książki R. Burukovskiego: ?? czym szumią muszle? pomyślałem o stworzeniu własnej kolekcji…i zakupiłem pierwszy okaz ? Conus textile…oczywiście na moskiewskim ?Ptasim targu?.
Mam swoich ulubieńców: wszelkie formy stożków – Conus pennaceus, Conus mercator, Conus chiangi oraz Conus generalis.
Marzę o rzadkim – Conus darkini…
Dalekomorskie wojaże dają możliwość poznania dealerów muszli oraz ekscytujących zakupów ?na miejscu?… Tajlandia, 2004.
?CONCHA?:
Jesteś przykładem konchisty ?monotematycznego? ? upodobałeś sobie stożki. Skąd pomysł tak wąskiej specjalizacji kolekcjonerskiej?
ALEXANDER MEDVEDEV:
Conidae są nieprawdopodobne…stały, prawie niezmienny kształt, a przy tym nieograniczona wręcz zmienność kolorystyczna. Poza tym bardzo interesująca jest ich fizjologia. W kolekcjonerstwie wytyczyłem sobie konkretny cel ? nie chcę zbierać dla samego gromadzenia…moją ambicją jest kolekcja o walorach naukowych. Do tej pory zebrałem ponad 1400 muszli, to jest jakieś 630 gatunków, z których każdy ma idealnie dokładną metrykę…oraz pełną dokumentację fotograficzną.
Nie ukrywam, iż ciągle borykam się z poprawną klasyfikacją moich muszli…a raczej jej weryfikacją w odniesieniu do egzemplarzy nabywanych bezpośrednio od rybaków i poławiaczy muszli. Z niezastąpioną pomocą przychodzi mi zawsze ? Paul Kersten z Holandii, prawdziwy ekspert ?stożkowego świata?; autor ? ?An Illustrated Checklist of Recent Conidae?.
http://www.schnr-specimen-shells.com/ConidaeChecklist.html
Alexander Medvedev i prezes Conchology Inc. – Philippe Poppe. Filipiny, 2004.
?CONCHA?:
Wspaniałe zdjęcia Twoich stożków możemy podziwiać na autorskiej stronie: ?Coneshells ? knights of the sea?. Chciałbym wiedzieć skąd pomysł na taką witrynę? No i proszę, abyś uchylił rąbka warsztatowych tajemnic…wszak zdjęcia muszli to nie lada ?sztuka?.
ALEXANDER MEDVEDEV:
Pomysłem na stronę ?zaraziłem się? od Alexeya Ivlieva, który pisze o porcelankach…ja zacząłem pisać o stożkach…powód jest bardzo prosty i smutny ? w Rosji nie istnieją dokładne opracowania na temat tych dwóch rodzin mięczaków. Myślę, że z czasem wypełnimy tę lukę.
Zdjęcia muszli…masz rację ? to ?sztuka?!
Miałem wielkie szczęście poznać osobiście panów – Philippe i Guido Poppe.
To wspaniali kolekcjonerzy, ale przy tym serdeczni koledzy, którzy bez jakichkolwiek problemów wprowadzili mnie w arkana fotografii konchologicznej. Mogę z dumą powiedzieć, że uczyłem się u mistrzów.
Moje stożki fotografuję aparatem Sony DSC-F505V wykorzystując zmontowany przeze mnie zestaw oświetleniowy z ?ciepłym światłem?.
Z każdym ?obiektem? eksperymentuję…robię kilka, kilkanaście ujęć, potem wybieram najlepsze.
W moim przypadku ważna jest możliwość wykonywania zdjęć z jak najmniejszej odległości, bo niektóre muszle mają zaledwie kilkanaście milimetrów, a potem umiejętność obróbki cyfrowej obrazu.
Widać…moje zdjęcia muszą być niezłe, skoro zamieszczają je na swoich stronach internetowych znani europejscy kolekcjonerzy: wspomniany już – Paul Kersten oraz Eddie Hardy http://www.gastropods.com/
Od góry: Alexander Medvedev, S. Gernov oraz autor najnowszej książki konchologicznej w języku rosyjskim /?Wspaniały świat muszli?/? Victor Ershov podczas spotkania Rosyjskiego Klubu Kolekcjonerów Muszli.
?CONCHA?:
Od kilku lat jesteś członkiem Rosyjskiego Klubu Kolekcjonerów Muszli.
Czy fakt ten zmienił coś w zakresie ?jakości? Twojej pasji?
ALEXANDER MEDVEDEV:
Włączyłem się w działalność Klubu…jakieś 3 lata temu.
Powiem tak…aby rzeczywiście odczuwać korzyści płynące z przynależności klubowej trzeba być prawdziwym i zaangażowanym hobbystą. Powtórzę…prawdziwym i zaangażowanym! Bierne pozostawanie jedynie na klubowej liście…niczego nie zmienia i nic nie wnosi do pasji kolekcjonerskiej.
Jak mi to powiedziałeś po polsku…?…?sztuka dla sztuki?…no właśnie…ale takie osoby same odpadają z grupy…może też dlatego, nasz Klub nie jest tak liczny, jak tego chcielibyśmy.
Za pośrednictwem ?CONCHY? pozdrawiam polskich Kolegów-kolekcjonerów !