Antonio Monteiro, PORTUGALIA /Lizbona/

a.j.a.monteiro(at)netcabo.pt
Jest bez wątpienia najbardziej rozpoznawalną postacią portugalskiej konchistyki, której historię zna – jak mało kto!
/Możesz ją lepiej poznać zaglądając do FORUM EKSPERTÓW: ?Kolonialny rodowód portugalskich ? CONCHAS?./
W Europie należy do grona prawdziwych znawców rodziny – Conidae.

monteiro01Antonio Monteiro…uchylający tajemnic ?stożkowego świata?.

Urodził się w Lizbonie 15 sierpnia 1951 roku. Jest żonaty i szczyci się pokaźną – wielopokoleniową Rodziną. Z wykształcenia jest matematykiem. Pracuje na Uniwersytecie w Lizbonie, wykładając algebrę.
Muszlami interesuje się od dziecka – co Jego zdaniem normalne ? jeśli spojrzy się na linię brzegową Portugalii, jednak narodziny prawdziwej pasji to rok 1966. Jak pisze ? ilościowy rozwój Jego zbioru był błyskawiczny…po kilku latach zgromadził prawie 18 000 muszli ? mięczaków morskich, słodkowodnych i lądowych. Z czasem pojawiły się problemy ?lokalowe? i poczucie ?bezładu? w tak tworzonej kolekcji. Zdecydował się na specjalizację. Wybór padł na dwie rodziny: Pectenidae oraz Conidae. Resztę okazów potraktował, jako eksponaty ?na wymianę? lub przeznaczone do sprzedaży, aby dzięki temu łatwiej zdobyć gatunki szczególnie cenne z faworyzowanych rodzin.

Antonio Monteiro był założycielem i pierwszym prezesem ?Portuguese Malacological Society?, a także redaktorem naczelnym biuletynu: ?Publicacoes Ocasionalis?.
Jest autorem wielu książek i opracowań konchologicznych, między innymi: ?Seashells from Cape Verde Islands? /1977/; ?Cone Shells from Cape Verde Islands ? a difficult puzzle? /1980/; ?The genus Conus of West Africa and the Mediterranean? /2004/. W działalności wydawniczej współpracował z takimi autorytetami jak: Luis P. Burnay, Dieter Rockel, Emilio Rolan oraz Guido T. Poppe.

Najnowszym wyzwaniem Antonia jest współredagowanie z Paulem Kerstenem z Holandii ? elektronicznego biuletynu ?THE CONE COLLECTOR?, poświęconego stożkom, a adresowanego do wszystkich miłośników tej rodziny.

?CONCHA?:
Drogi Antonio, jak to możliwe, że ?porzuciłeś? tak wiele atrakcyjnych rodzin mięczaków…dla stożków? Cóż tak ? niezwykłego – mają w sobie Twoje ulubione Conidae?

ANTONIO MONTEIRO:
Nie zapominaj, że z wykształcenia jestem matematykiem…i tak, jak matematyka ?króluje? w naukach ścisłych…tak moje stożki królują pośród wszystkich muszli świata! Dlatego je kolekcjonuję.

?CONCHA?:
Wybacz, ale wydawało mi się, że arystokrację ślimaczego rodu stanowią Volutidae…?

ANTONIO MONTEIRO:
No to przyjrzyj się nazewnictwu Conidae:
Conus regius, Conus imperialis, Conus princeps ? to grupa: ?królewska?;
Conus generalis, Conus capitaneus, Conus ammiralis – to grupa ?generalska?;
Conus cardinalis ? a to gatunek spokrewniony z hierarchią kościelną;
Conus gloriamaris ? czy istnieje inna muszla, w której nazwie znajdziesz tyle splendoru ? ?glory of the seas?? A mamy jeszcze: ?glory of the Atlantic? ? Conus granulatus, a także: ?glory of India? ? Conus milneedwardsi.
Gdzie więc poszukiwać muszlowej arystokracji, jak nie wśród Conidae!?

monteiro02Wspomniany Conus granulatus pochodzący z kolekcji innego znawcy stożków ? A. Medvedeva /Rosja/.

Kończąc ton żartobliwy, muszę zacytować wspaniałego systematyka i kolekcjonera – Johna Mawe, który około 200 lat temu napisał: ?Stożki, to być może jedyna rodzina, która zdobyła tak ugruntowaną pozycję w kolekcjach…a wszystko za sprawą niezwykłej harmonii, oszczędnego piękna i nieskończonej różnorodności form…?. Takie są właśnie moje Conidae.