Robert Nordsieck, NIEMCY/AUSTRIA /Wiedeń/

Robert Nordsieck należy już do trzeciego pokolenia miłośników mięczaków w swojej rodzinie.
Jak to możliwe…?

?Urodziłem się w 1968 roku w niemieckim Schwenningen. Pierwszą przygodą w moim życiu była służba w Armii Niemieckiej, gdzie doszedłem do stopnia sierżanta. Potem postanowiłem kontynuować przyrodniczo-kolekcjonerską tradycję mojego rodu. Rozpocząłem studia /biologia i geografia/ na Albert-Ludwigs-Universitat Freiburg, ze specjalizacją ? malakologia.
Pisząc o ?rodowej tradycji? mam na myśli mojego dziadka oraz ojca.
Mój dziadek ? Fritz Nordsieck należał do uznanych specjalistów z zakresu konchologii, będąc autorem wielu opracowań specjalistycznych oraz książek (?Die europaischen Meeres-Gehauseschnecken?, ?The Turridae of The European Seas?, ?Die europaischen Meeresmuscheln?, i innych). Znana też była jego kolekcja muszli z całego świata, kilka razy prezentowana i opisywana przez media. Po śmierci dziadka jego zbiór trafił do Loebekke Museum Dusseldorf, gdzie jest prezentowany.
Mój ojciec ? Hartmut Nordsieck jest światowej sławy znawcą rodziny Clausiliidae. Opublikował wiele prac naukowych. Sklasyfikował kilka nowych gatunków tych ślimaków podróżując po całej prawie Europie. Osobiście stworzył wspaniały zbiór malako-konchologiczny /liczony w tysiącach okazów/ udostępniany wielu muzeom przyrodniczym, np.: Senckenberg-Museum Frankfurt am Main, Staatliches Museum fur Naturkunde Stuttgart, Museum National d?Histoire Naturelle Paris.
Jak widzisz, z tą malakologią…to nie miałem wyjścia…?

nordsieck1

Robert Nordsieck napisał stronę internetową: ?The Living World of Molluscs?: http://www.weichtiere.at/Mollusks/index.html, do odwiedzenia której zaprasza polskich konchistów.

?Osobiście nie kolekcjonuję muszli mięczaków na taką skalę jak ty. Mój zbiór zawiera okazy służące mi do badań porównawczych, głównie są to europejskie gatunki lądowe.
Obecnie z wyboru mieszkam w Wiedniu i uważam, iż mam do dyspozycji najwspanialszą europejską ekspozycję konchologiczną w Wiener Naturhistorisches Museum. Niesamowitą popularnościa cieszyła się ostatnio prezentacja zatytułowana: ?Die Entdeckund Der Natur? (?Odkrywanie Natury?); przybliżająca wspaniałe okazy szesnasto i siedemnasto-wiecznych gabinetów historii naturalnej. Muszli było chyba najwięcej…?

?Prawdziwą moją pasją jest obserwacja zwierzęcia, które Francuzi nazwywają – ?Escargot de Bourgogne?; Włosi ? ?Vignaiola Bianca?; Niemcy ? ?Schwabische Auster?…czyli Helix pomatia. Moim wymarzonym miejscem do pracy jest Deutsche Schneckenzucht Nersingen, czyli coś na wzór farmy hodowlanej a zarazem instytutu badawczego. Opisujemy tam na przykład zdarzające się bardzo rzadko – ?Kings Snail?, czyli lewoskrętne okazy ślimaka winniczka…?

?Moje dodatkowe zajęcia to częste wykłady w Institute for German Snail Farming oraz czynny udział w spotkaniach i wyjazdach German Malacological Society.?