http://www.alfadarkin.com
Choć sam Valery Darkin nie przepada za wzniosłymi laudacjami, to jednak większość miłośników światowego divingu lokuje Go w gronie takich sław jak ? David Doubilet oraz Jacques Cousteau.
Nie muszę chyba nadmieniać, jaką radość sprawiła mi okazyjna korespondencja z ?żywą legendą? rosyjskiej szkoły nurkowania i to tuż przed nie mającą precedensu wystawą kolekcjonerską: ?Oceany Valerego Darkina?.
Valery Darkin i Jego australijskie trofea.
Urodził się w 1956 roku. Pierwszy raz założył kombinezon nurka w czerwcu 1969 roku /mając 13lat/ w bazie badawczej Instytutu Biologii Pacyfiku na Dalekim Wschodzie. W latach 1976-1980 studiował w Państwowym Uniwersytecie Dalekowschodnim, specjalizując się w biologii morza.
Kolejne 9 lat spędził na placówce badawczej Akademii Nauk ZSRR nad Morzem Japońskim.
W roku 1990 staje się pierwszym rosyjskim nurkiem uzyskującym międzynarodowe licencje instruktorskie: PADI, IANTD i CMAS.
Dużo podróżuje. Staje się członkiem American Academy of Underwater Sciences oraz National Association of Underwater Instructors.
Rozpoczyna przygodę z fotografią podwodną, a Jego zdjęcia zyskują światową sławę trafiając na okładki profesjonalnych magazynów: ?Discover Diving?, ?Marine Photo?, ?Sport Diver? oraz ?Octopus?.
Liczne podróże zaowocowały ciekawymi znajomościami.
Valery Darkin…Ed Henley…oraz rekordowa Pleuroploca gigantea.
Muszlami zainteresował się jako nastolatek, przygotowując szkolną wystawę przyrodniczą. Profesjonalne nurkowanie rozbudziło tę pasję.
Obecnie, Valery Darkin może poszczycić się kolekcją około 2000 muszli odrębnych gatunków mięczaków, nie licząc form i odmian kolorystycznych.
Najbardziej ceni ? australijskie porcelanki…potem ? stożki…i wreszcie ? konchy ślimaczych olbrzymów.
Co oczywiste, jest szczególnie przywiązany do okazów, które samodzielnie wyłowił, a miał po temu sporo okazji, spędzając pod wodą około 6000 godzin. Prawdziwą dumą napawa Go zaś fakt, że ma autentyczną ?swoją? muszlę…stożka: Conus darkini (Rockel, Korn & Richard, 1992).
Ulubione…australijskie porcelanki.
Najnowszym przedsięwzięciem Valerego była autorska wystawa muszli oraz prezentacja osiągnięć fotografii podwodnej.
Odbywała się ona od 1 czerwca do 18 sierpnia 2006 w Muzeum im. Arsenieva we Władywostoku. Nagłośniona medialnie stała się prawdziwym świętem rosyjskiej konchistyki, choć ze względu na odległości, przeżywanym raczej lokalnie.
Autor świętował swoje 50-te urodziny oraz przyznanie mu nagrody ?Czarnej Perły? ? najcenniejszego trofeum rosyjskich ?podwodniaków?.
Co ciekawe, zaprezentował także pokaźny zbiór /ok. 700 egzemplarzy/ odznak światowych i rosyjskich klubów nurkowych.
Wernisażowi wystawy towarzyszyła bogata oprawa, a sam Autor musiał sprostać ciekawości mediów.
Valery Darkin podkreśla, że ekspozycja spełniła Jego oczekiwania, stając się dodatkowym bodźcem do nowych wypraw. Z tym nie będzie chyba problemu, wszak kolekcjoner jest właścicielem ekskluzywnego centrum szkolenia nurków.
Chciałoby się powiedzieć…?Good shelling Mr. Darkin!?
W ręku Valerego – Lambis crocata pilsbry /Markizy/.
Wszystkich, którzy nabyli umiejętność władania cyrylicą, zapraszam w imieniu Valerego na http://alfadarkin.com