Andrzej Górski, POLSKA /Bielsko-Biała/

info(at)amberabg.com
Żyjące obecnie gatunki stanowią ledwie nikły ułamek wszystkich, jakie przewinęły się przez naszą Planetę. Ich liczbę ktoś oszacował na pół miliarda, ale na pewno wiadomo tyle, że wymarła przeważająca większość gatunków roślin i zwierząt, jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi. Dzisiaj zachwycamy się pięknymi formami tworzonymi przez współczesnych budowniczych ?wapiennych konstrukcji?, nie wolno nam jednak zapominać o pradawnych architektach ? równie doskonałych.

Z wielką satysfakcją witam w gronie PASJONATÓW Pana Andrzeja Górskiego, który szczególnie upodobał sobie osobliwe piękno muszli pamiętających wielkie wymierania gatunków.

gorski_00

Pan Andrzej Górski, którego dodatkowy wymiar pasji kolekcjonerskiej można poznać na:
http://www.amberabg.com

?Witam wszystkich pasjonatów i kolekcjonerów muszli.
Długo trwało pisanie tego listu ? prawie pięć lat. Bo o ile dobrze pamiętam, tyle czasu minęło od pierwszego zaproszenia, jakie otrzymałem od Pana Jacka. I pewnie, gdyby nie olbrzymie zaangażowanie i determinacja właściciela tego serwisu nigdy bym się nie zdecydował na przystąpienie do Internetowego Klubu Miłośników Muszli.
A to dlatego, że moja kolekcja wygląda JAKBY TROCHĘ SZARO na tle prezentowanych tu okazów??.. Zbieram skamieniałe muszle.
Wprawdzie i mnie czasem trafiają się okazy z zachowanymi kolorami, to są jednak wyjątkowo rzadkie. Widoczne na zdjęciach przeleżały w ziemi około 9 milionów lat?

gorski_01

gorski_02

Ale po kolei…
Moja przygoda z muszlami zaczęła się od bursztynu. Bo to właśnie inkluzje w bursztynie są podstawą moich zbiorów. Z czasem zacząłem rozszerzać swoje zainteresowania na inne skamieniałości, ryby, koralowce, rośliny? Aż, jakieś 10 lat temu, przyszedł czas na muszle.
Przez ten okres nazbierałem do około 5000 gatunków. Od tych najstarszych pochodzących z Ordowiku, (około 480 mln lat temu) do Holocenu (10 tys. lat temu)

Potem zacząłem uzupełniać zbiory o współczesne gatunki ( około 1000 gat. w kolekcji ), bo mimo wszystko przyjemniej ogląda się Świat sprzed milionów lat w kolorach, chociażby tylko przez analogię ze współczesnymi gatunkami.

Pozdrowienia dla wszystkich!

Andrzej Górski info@amberabg.com

gorski_03

Jak widać, poszukiwanie muszli na plaży oraz tych pradawnych zmusza do wysiłku oraz pozycji ekwilibrystycznych?

gorski_04

Innym, wspólnym mianownikiem takowych poszukiwań są ? efekty?najczęściej satysfakcjonujące.

A teraz kilka ulubionych muszli Pana Andrzeja, jakże podobnych kształtem gatunkom współczesnym, zdobiącym typowe zbiory konchistyczne?Piękne!

gorski09 gorski08 gorski07 gorski06 gorski05