Jadwiga Zioło, POLSKA /Kozy k. Bielska-Białej/

?(?) Oglądam wspaniałe zbiory kolekcjonerów i Pasjonatów? I myślę, że mój zbiór jest taki mizerny?Jak mięczak chowam się do mojej własnej, wewnętrznej muszli??

Pozwoliłem sobie zacytować fragmencik listu Pani Jadwigi Zioło, który stał się też aneksem Pani Jadwigi do grona PASJONATÓW. Zacytowałem, gdyż nieodparcie kojarzy mi się to zdanie z przemyśleniami ks. Jarosława J. Maćkiewicza zawartymi w pełnej plastycznych opowiastek książce – ?Kazania do Mięczaków?. Autor stawia w niej tezę, że każdy z nas nosi ?na sobie?
ochronną skorupkę i zamyka w niej często bardzo cenną cząstkę swojej osobowości.
Trzeba impulsu, aby uchylić swojej życiowej skorupki? I ubogacić sobą innych!
Czy takim impulsem może być kolekcjonerska pasja?
Bez wątpienia ? tak!
Czuję wielką satysfakcję, że za sprawą Pani Jadwigi Zioło każdy z Nas ? PASJONATÓW staje się kolekcjonersko bogatszą osobą.

ziolo00

Pani Jadwiga Zioło i gablotka z najbardziej ?cieszącymi oko? eksponatami.

?Nazywam się Jadwiga Zioło i mieszkam w miejscowości Kozy k. Bielska-Białej.
Przyrodą interesowałam się od dzieciństwa, chociaż moje życie zawodowe związane było z budownictwem. Obecnie jestem już na emeryturze, więc mogę wreszcie oddać się całkowicie mojej pasji ? zarówno kolekcjonowaniu muszli, jak i zdobywaniu o nich wiedzy, a także o ich bardzo ciekawych budowniczych.
Wcześniej, z każdego wyjazdu przywoziłam różnej jakości muszle, ale traktowałam je tylko jako pamiątki. Do prawdziwego kolekcjonowania zainspirowały mnie książki ? ?Najpiękniejsze Muszle Świata? ? Panów Dworczyków oraz ?Atlas Muszli i Ślimaków Morskich? ? Profesora Andrzeja Samka, z pięknymi rysunkami okazów w technice gwaszu.
Pierwsza muszlą, jaka zdobyłam, była szponiatka – Lambis chiragra?Teraz posiadam około 500 okazów, a zgodnie z przysłowiem, że ?apetyt rośnie w miarę jedzenia?, mam nadzieję, że uda mi się też zdobyć te rzadko występujące, a tym samym cenniejsze.
Interesują mnie też ślimaki i małże Polski. Odkryłam w mojej okolicy dwa jeziorka, gdzie żyją – błotniarka stawowa i uszata, a opodal – wstężyki i winniczki.
Wierzę, że moje wakacyjne plany zaowocują jeszcze innymi odkryciami??

A oto kilka ujęć z kolekcji Pani Jadwigi?

ziolo01

Zawartość eleganckiej gablotki?

ziolo02

Conidae i Cypraeidae.

ziolo03

?Słynne trio??na lustrze.

I jeszcze trzy układy muszlowe ze zbioru Pani Jadwigi Zioło?

ziolo06 ziolo05 ziolo04