Tomasz Tkaczyk, POLSKA /Piła/

tomek_muszle(at)o2.pl
Oto list najmłodszego – do tej pory ? miłośnika muszli, który postanowił przystąpić do – I. K. M. M. Publikuję go w całości, bez poprawek.

Myślę, że Tomkowi należą się słowa uznania ze strony wszystkich Klubowiczów…za odwagę, poczucie humoru i hobby, które okres ?kiełkowania? ma już chyba za sobą …Powodzenia Tomku !

Twój wpis do I.K.M.M. wzbogaciłem zdjęciem z wystawy muszli w Pradze.
Życzę Ci tak wspaniałych okazów !

Chcę zapisać się do Pana klubu, ale na razie nie będzie mojego zdjęcia, ponieważ nie mam aparatu cyfrowego.:)
Moją przygodę z muszlami zacząłem w lipcu 1999 roku. Dostałem od mamy muszlę Cymatium pileare. Była to pierwsza muszla od której zaczęła się moja przygoda.
Wcześniej zbierałem muszle z podwórka, z jezior i Bałtyku, ale te zbiory szybko popadały w ruinę(podczas transportu często kruszyły się).Moje zainteresowania wywodzą się od tego, że mój ojciec mieszkał w leśniczówce i był leśniczym. Już w wieku 3 lat rozpoznawałem wiele gatunków zwierząt leśnych. Później, bo w 1997 roku zacząłem interesować się owadami i potrafiłem rozpoznać niektóre owady nazywając je po łacine (np. Dynates hercules). Zbierałem wtedy zdechłe owady i miałem ich ponad 100, lecz ze względu na to, że śmierdziały musiałem tę kolekcję wyrzucić. :(
W 2000 roku dostałem muszlę Fusinus colus, i niedługo potem dołączyłem do niej muszlę Lambis lambis. W 2001 roku dostałem moją pierwszą poważną muszlę- Hexaplex Cichoreus oraz zakupiłem sobie koszyk z muszlami(odradzam kupna). Moja kolekcja liczyła już wtedy 50 okazów. W następnych dwóch latach kolekcja powiększyła się do 200 okazów(pełno głupich powtórek). Rok 2004 był dla mnie przełomowy. Nie kupiłem wtedy dużo muszli, ale za to drogą Murex pecten oraz takie muszle jak – Cypraea talpa, oraz Architectonica perspectivia.
W 2005 roku było świetnie……dokończę później………. :)

po trzech dniach…

Moja dalsza przygoda z muszlami. :)

Tak więc jak mówiłem w roku 2005 moja kolekcja znacznie się powiększyła.
Doszły takie gatunki jak Cymbiola imperialis, Tibia fusus, Tibia martini, Tibia insulaechorab, Homalocantha zamboi(F+++), Siratus alabaster(Gem), Charonia saulae, Lambis truncata(355 mm F+++), Strombus latissimus. Pod koniec tego samego roku dostałem najcenniejszą muszlę- Turbo marmoratus.
Pod koniec 2005 roku moja kolekcja liczyła już 400 muszli(250 gatunków) !

Drogi Tomku, mam nadzieję, że kiedyś równie piękna Cypraea valentia wzbogaci Twoją kolekcję…

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA