Jose Lietor Gallego, HISZPANIA /Jaen/

jlietor(at)auna.com    
Korespondujemy często, ale trudno się dziwić?wszak oprócz muszli łączy nas jeszcze zamiłowanie do konchistyki internetowej, a zwłaszcza ludzi przesiadujących przed muszlowymi witrynami tyle ? co my…

?Urodziłem się w 1973 roku w małym mieście Jaen, leżącym na wschodzie Andaluzji u podnóża Gór Betyckich. Dzieciństwo spędziłem w skromnie żyjącej, ale bardzo ciepłej rodzinie.
Przyrodą interesowałem się od dzieciństwa, wyobrażając sobie nawet, że uda mi się ?zrobić? wielką karierę naukową. Coś z tych marzeń udało się zrealizować, bo osiągnąłem tytuł doktorski z biologii. Ożeniłem się w 2001 roku z kobietą podzielająca moją pasję. Poza muszlami uwielbiam: moją pracę /jestem nauczycielem/, wycieczki krajoznawcze, dobre kino i spacery po moim urokliwym, renesansowym mieście…?

gallego

Legitymacja poświadczająca przynależność Jose L. Gallego do – Sociedad Espańola de Malacologia.

?Nigdy nie zapomnę tego ciepłego sierpniowego poranka 1993 roku, kiedy spacerowałem z moim tatą po plaży Bil-Bil Beach w prowincji Malaga. To wtedy podniosłem z piasku pierwsze skorupki małży ? Chlamys glabra. Było ich całe mnóstwo, wiele uszkodzonych?ale każda inna. Wtedy nie wyobrażałem sobie, że należą do tego samego gatunku. Kiedy już dowiedziałem się o tym, przeżyłem satysfakcję z doświadczenia nieograniczoności Natury??

?Zacząłem budować mój zbiór, gromadząc głównie gatunki śródziemnomorskie.
Brakowało mi jednak kontaktów z doświadczonymi hobbystami oraz samych muszli z ciekawych regionów świata. Wszystko do czasu, aż zwierzyłem się mojemu wykładowcy – lymnologii, który podsunął mi kilka numerów czasopism ?Noticiario? oraz ?Iberus? wydawanych przez Sociedad Espańola de Malacologia. Dzięki tej lekturze poznałem osoby, z którymi łączyło mnie to samo hobby…?

?Osobami, którym szczególnie wiele zawdzięczam są: Alfredo Redondo, z którym jako młokos wymieniłem pierwsze muszle, choć on był już wtedy bardzo cenionym hiszpańskim konchistą; dalej ? Guillermo Gutierrez Garcia uznawany za kolekcjonerski autorytet Hiszpanii; i wreszcie ? Sylwia van Leeuwen z Holandii prawdziwa kolekcjonerska przyjaciółka. W moim odczuciu bardzo trudno spotkać w naszym hobby prawdziwych, szczerych i otwartych przyjaciół…?

?W roku 2002 zacząłem pisać moją stronę internetową: http://elrincondelmalacologo.iespana.es/
Zamieściłem tam ponad 6 000 zdjęć i przedstawiłem ponad 4 000 gatunków mięczaków.
To wspaniała przygoda, ale z góry zarzekam się, iż nie wierzę w jakość witryn ?bezproblemowych?…raz napisanych i koniec?tak ku chwale autora.
Mój – ?El Rincon del Malacologo? to forma żywego listu, między-kolekcjonerskiego spotkania…?

?W roku 2004 przeżyłem największą przygodę związaną z muszlami.
Była to moja autorska wystawa: ?El Apasionante Mundo de las Conchas?.
Bardzo dopomógł mi w jej realizacji biolog – dr Reyes Pena, vice-rektor jednego z najstarszych hiszpańskich uniwersytetów – Universidad de Jaen. Tam też miała miejsce moja ekspozycja. Przygotowałem się bardzo staranie, prezentując ponad 3000 muszli około 2000 gatunków mięczaków. Zadbałem o specjalne tablice poglądowe, zorganizowałem ekspozycje systematyczne /przedstawiające wybrane rodziny mięczaków/ i zoogeograficzne /uwzględniające zasięgi terytorialne poszczególnych zwierząt/. Wyodrębniłem część dla dzieci oraz osób niewidomych. Zaprezentowałem okazy shell-related, głównie mój zbiór koncho-filatelistyczny??

?Ekspozycję okrzyknięto hitem sezonu wystawienniczego w Jaen. Byłem szczęśliwy??

?Lokalne media dosłownie nie dawały mi spokoju. Otrzymałem zaproszenia do kilku programów telewizyjnych, np.: ?Andalucia Directo?, Espacio Protegido??udzieliłem też wielu wywiadów dla gazet??

?Dzisiaj myślę o kolejnej wystawie. Mam nadzieję, że za pośrednictwem ?CONCHY? dowiedzą się o niej polscy kolekcjonerzy muszli.?

gallego1

Różnorodne formy małży – Chlamy gabra ? pierwszych muszli w kolekcji Jose Gallego.

gallego2

Ogólny widok auli wystawowej w Universidad de Jaen.

gallego3

Jeden z poglądowych plakatów przygotowany przez Autora ekspozycji.

gallego4

W takich niskich, przewoźnych witrynach przygotowano wystawę dla dzieci.

gallego5

Fragment prezentacji o charakterze zoogeograficznym zawierający eksponaty Azji Środkowej.

gallego5

A oto monotematycznie prezentowana rodzina Conidae.

(ANEKS ze stycznia 2009 roku)

W dniach 11-21 listopada 2008 roku dr Gallego zaprezentował swoją drugą (naukową) wystawę.
Poświęcił ją malakofaunie lądowej świata, nadając tytuł: ?CARACOLES TERRESTRES – un derroche de colores y formas?. Ekspozycja łączyła się tematycznie z projektem naukowym, w którym partycypuje Kolekcjoner ? ?Proyecto ? IBERUS?, a związanym z ochroną endemicznego gatunku ślimaka ? Iberus gualtierianus gualtierianus – zasiedlającego obszar Sierra de Jaen.
Jose L. Gallego przedstawił 2000 muszli, około 1000 gatunków ślimaków lądowych.

gallegoa2

Oto projekt plakatu okolicznościowego oraz folderu (po prawej) z wizerunkiem wspomnianego ślimaka ? Iberus gualtierianus gualtierianus.

gallegoa3

Wystawa odbyła się w siedzibie Patronato de Cultura de Jaen.
Autorowi (pierwszy z lewej) sekundował jak zwykle, stojący za Nim ? ojciec.

I jeszcze kilka udostępnionych mi zdjęć ? prosto z gablot…

gallegoa4 gallegoa7 gallegoa6 gallegoa5 gallegoa8

Wystawę obejrzało ponad 3100 zwiedzających i na pewno nie było to ostatnie przedsięwzięcie w tej materii dr Jose L. Gallego.