Josef Knezik, CZECHY /Praha/

http://lastury.wz.cz    
Inspiracji do stworzenia zbioru konchologicznego dostarczyła p. Josefovi Knezikowi lektura książki dr Pflegera – „Krasa lastur”. Było to w roku 1981.
Wcześniej miał już kilkanaście muszli z Morza Czarnego i Śródziemnego, ale pierwszym okazem zakupionym z myślą o kolekcji była Cypraea tigris ? pamiątka ze Splitu.
Jak mówi : „(…) zoologia fascynowała mnie od dziecka, nazwy zwierząt znałem zanim nauczyłem się czytać.” Przed konchistyką bardzo interesował się lepidopterologią, ale kruche motyle musiały wreszcie ustąpić miejsca muszlom.
Wiele z nich otrzymał…kiedy się ożenił – od swojej żony Renaty, która w 1962 roku, jako dziecko przebywała ze swoimi rodzicami na Kubie w Hawanie.
Wielką pasją p. Josefa jest podglądanie mięczaków w naturalnym środowisku, a to dzięki patentowi płetwonurka (C.M.A.S.), który uzyskał w 1996 roku.
Wykorzystał go już na Capri i Sardynii, na Costa Smeralda.
Ulubione rodziny kolekcjonera to : Volutidae, Conidae, Cypraeidae i Turbinidae. Kładzie wielki nacisk na dokładną dokumentację swojego zbioru oraz przechowywanie /w specjalnych, dostosowanych rozmiarowo pudełeczkach/ zgodne z profesjonalnymi zasadami.
Na pytanie o ulubioną muszlę, lub o tę, o której najbardziej marzy, mówi : „(…) nie ma takich, cenię wszystkie…może troszkę bardziej te, które sam wyłowiłem…to wspaniałe doznanie”.
Pan Josef Knezik poza konchistyką pasjonuje się także informatyką. Swój obecny wizerunek zawdzięcza mu strona Czeskiego Klubu Zbieraczy Muszli oraz niektóre strony czeskich kolekcjonerów.
A jeśli już mowa o czeskim klubie, to wielokrotnie p. Josef podkreślał, że uczestnictwo w C.K.S.L. przyczyniło się do zintensyfikowania Jego wysiłków w tworzeniu pełnowartościowego zbioru. Wielki wpływ na to mieli Jego klubowi koledzy, z którymi utrzymuje bliskie kontakty.
Dla „CONCHY” otrzymałem od p. Josefa piękne zdjęcia żywych mięczaków oraz 37 numer kwartalnika „VOLUTA”.

knezik01

Pan Josef Knezik z pięknym trytonem – Charonia tritonis… w dość ekwilibrystycznej pozie…knezik02

To jedno z ulubionych zdjęć Pana Josefa Knezika – porcelanka Cypraea vitellus.