Paul H. Kersten, HOLANDIA

Zaczynał od orniotologii, potem uprawiał rośliny alpejskie…wreszcie trafił na pasję swojego życia ? konchistykę…a przede wszystkim ? stożki.

A oto fragment Jego listu…

Urodziłem się w 1955 roku. Studiowałem filologię holenderską oraz historię literatury. Zawodowo jestem wykładowcą akademickim w mojej specjalności.
W dzieciństwie uwielbiałem ptaki…gromadziłem ich pióra oraz skorupki jaj; często obserwowałem je w naturze i uczyłem się ich śpiewu. Potem dołączyłem jeszcze jedną przyrodniczą specjalność ? uprawę roślin alpejskich w ogrodzie skalnym, który mam zresztą po dziś dzień…a ptaków nadal lubię słuchać.
Jednak jakieś 15 lat temu zainteresowałem się muszlami morskimi i skamieniałościami paleokonchistycznymi, których nie brakuje na holenderskich plażach. Zacząłem własnoręcznie zbierać i dokonywać zakupów w specjalistycznych sklepach. Kolekcja rozrastała się szybko, ale nie odczuwałem pełnej satysfakcji. Zdecydowałem się na wąską specjalizację ? Conidae.
Obecnie mogę się poszczycić największym zbiorem stożków w Holandii.
Inne formy mojej kolekcjonerskiej działalności to ? ?The Conidae Checklist Project? ,w którym pomaga mi Kanadyjczyk ? Ross Mayhew; a także wydawany z Antonio Monteiro z Portugalii ? elektroniczny biuletyn: ?The Cone Collector?, który polecam wszystkim polskim Kolegom!
Paul H. Kersten

kersten01

Paul Kersten na tle swojego zbioru…