MUSZLE NA BANKNOTACH ŚWIATA

Pierwsze banknoty, jako środek płatniczy, pojawiły się w Chinach w II wieku przed naszą erą. W wieku XIII naszej ery zaczęli je wytwarzać i wykorzystywać także Mongołowie. Na początku IX wieku naszej ery Chińczycy rozpoczęli drukowanie pieniędzy na większą skalę. Produkowane były one na żółtym papierze, przy użyciu czarnego tuszu i ostemplowane czerwonym atramentem – pieczęcią urzędową. Były to swoiste certyfikaty kupieckie. Dopiero pod koniec IX wieku pieniądz papierowy wykonany z morwy stał się powszechnym, legalnym środkiem płatniczym – akceptowanym na terenie całego Cesarstwa obok tradycyjnych monet. Niestety, oryginalne banknoty nie zachowały się. W XIII wieku, przez krótki czas, Chińczycy produkowali także banknoty drukowane na jedwabiu. Przez stulecia pieniądze papierowe powstawały wyłącznie w Państwie Środka. Europejczycy dzięki relacjom Marco Polo wiedzieli o dalekowschodnim wynalazku, choć traktowali go z dystansem i lekką ironią. W czym bowiem papier lub pergamin miał być lepszy od złota? Pierwszym przykładem papierowego wyrazu waluty były tekturowe monety bite podczas oblężenia Lejdy przez wojska hiszpańskie w 1574 roku. Pierwsze banknoty w Europie wydrukowano w Szwecji w 1661 roku. Pierwsze banknoty na terenie Polski wydrukowano w 1794 roku podczas oblężenia Warszawy w trakcie Insurekcji Kościuszkowskiej.
Dzisiaj większość krajów emituje własne banknoty, a ich wygląd dostosowuje  do specyfiki swojej historii, kultury, tradycji i lokalizacji geograficznej. Na papierowych pieniądzach najczęściej widnieją  władcy, politycy, osoby związane z historią, kulturą, sztuką i nauką. Zasada jest taka, że na banknotach nie umieszcza się ludzi żyjących. Zmienność motywów spotykanych na banknotach zdaje się nie mieć końca. Bez przesady można powiedzieć, że jest na nich ? wszystko. W świecie miłośników numizmatyki istnieje swoisty ranking najpiękniejszych pieniędzy papierowych świata. Nie liczy się w nim wartość waluty i wysokość nominału. Daleko bardziej docenia się kompozycję, kolorystykę, wzornictwo oraz niecodzienność motywów przewodnich. Wielu kolekcjonerów banknotów uważa, że najbardziej atrakcyjne pod tym względem są walory, na których umieszczono motywy przyrodnicze. Należą do nich także muszle mięczaków. Stanowią one wielką rzadkość jako element uzupełniający efekt plastyczny papierowych pieniędzy.

Oto galeria 60 banknotów z wizerunkami muszli, które udało mi odnaleźć pośród 180 walut świata uznanych przez ONZ za prawne środki płatnicze. Niekiedy prezentuję stronę przednią i tylną walorów (w przypadku banknotów nie używa się nazwy – rewers i awers).
Byłbym niepoprawnym pyszałkiem, gdybym stwierdził, że to kolekcja pełna? Choć sądzę, że nazbyt wiele dodać do niej, już się nie da.

WYSPY COOKA

a1Trochus niloticus w lewym górnym rogu przedniej strony banknotu.
Na tylnych stronach kolejnych ?dolarówek? widoczny motyw muszlowego ?łańcuszka?, przebiegający pionowo przez każdy z banknotów.

a2a3a4a5Na przedniej stronie banknotu widoczny sznur pereł, będących wytworem małży ? perłopławów, (Pinctada) .

a6a7Ponoć, jeden z najefektowniejszych banknotów świata z motywami przyrdoniczymi. Na przedniej stronie muszla ślimaczego arbitra elegancji ? Charonia tritonis (ongiś rytualnego instrumentu lub rogu sygnałowego), ułożonego na tubylczych instrumentach. Na tylnej stronie kobieta dosiadająca rekina. Wielu numizmatyków uważa, że w dłoniach trzyma muszlę perłopława.

SZESZELE

a8Na banknotach 10, 25, 50, 100, 500 rupii ? w lewym górnym rogu, widoczne są muszlowe ?szlaczki? złożone z muszli porcelanek, (Cypraeidae).

a9a10a11a12a13Tutaj, w centrum banknotu, widoczny jest stylizowany motyw muszli łodzika, (Nautilida).
a14W prawym górnym rogu bardzo urokliwy motyw kobiety ?słuchającej? szumu muszli szponiatki ? Lambis truncata, (Strombidae).

a15Leciwy już banknot z muszlami wkomponowanymi centralnie, w sąsiedztwie siedzącego ptaka (rybitwy).

WYSPY SALOMONA

a16Tylna strona banknotu z widoczną rozwartą muszlą kopytnicy ? Hippopus hippopus.

ARUBA

a18Centralnie, biała muszla – Melongena melongena.

FIJI

a19Dokładnie w środku kompozycji, Wyspiarz dmący do celowo wydrążonego otworu w muszli olbrzyma – Charonia tritonis, co czyniło z niej rytualny instrument na wyspach Pacyfiku.

KAJMANY

a20W lewym górnym rogu widoczna jest drobna muszelka ślimaka ? neritiny, (Neritidae).
a21A tutaj w lewym górnym rogu widoczna jest stylizowana skorupa ślimaka ? pleuroploca, (Fasciolariidae).

a22Proszę przyjrzeć się poniższym banknotom z Kajmanów? Skrajnie po bokach widoczne są pękate muszelki ślimaków – trąbików, (Buccinidae) oraz ? fasciolarii (Fasciolariidae). W górnej części kompozycji dostrzec jeszcze można stylizowaną konchę ? skrzydelnika (Strombidae). Wpatrując się w tło banknotów widać prześwitujące wzory muszlowe.
a23a24a25a26a27a28a29A tutaj, w lewym górnym rogu schematyczna, błękitna muszla ? stągwicy, (Tonnidae).

NOWE HEBRYDY

a30Ten banknot (waluta ? frank) obowiązywał na Nowych Hebrydach (archipelagu położonym 1700 km na północny-wschód od Australii), zanim państwo to zyskało niepodległość i przyjęło nazwę Vanuatu (Oceania). Muszle ? Charonia tritonis i Lambis truncata widoczne są na spodzie banknotu.

POLINEZJA FRANCUSKA

a31Aby nie było wątpliwości, adnotacja ? Papeete (stolica Polinezji Francuskiej), dowodzi, że banknot używano na Tahiti, gdzie właśnie posadowione jest Papeete.

NOWA KALEDONIA

a32A ten banknot pochodzi z Nowej Kaledonii (Melanezja), której Noumea jest stolicą.

PAPUA NOWA GWINEA

a33Na banknocie o nominale – 5 kina, widoczna jest właśnie – ?kina?? To ta półksiężycowata ozdoba widoczna centralnie na banknocie, nad napisem ?NEW GUINEA?. Wycinano ją z muszli perłopławów; była oznaką tubylczej władzy.

a34A to papuaskie – 20 kina, a nim wiele muszli. Są więc: 1. Drobne porcelanki ? Cypraea moneta, nanizane na sznurek w formie naszyjnika. 2. Centralnie, sporej wielkości, jednorodna ? Ovula ovum, będąca ?talizmanem? na szczęśliwy powrót rybaków do domu. 3. Po prawej stronie głowy świni, spreparowana muszla ? stożka, (Conidae), służąca od wieków jako podstawowe ?narzędzie? do oprawiania mięsa i skóry papuaskiej trzody. 4. Drobne koraliki zakończone muszelkami małży ? przegrzebków. Owe koraliki toczone były także z muszli ? spondylusów, (Spondylidae). 5. Centralnie, lekko za głową świni widoczna jest jeszcze bransoleta. Wycinano je z pokaźnych konch ślimaków ? melo, (Volutidae).

MADAGASKAR

a35Na banknocie o nominale 500 ariarów, widoczne są: 1. W prawym, górnym rogu muszla ślimaka ? terebry (Terebridae). 2. W prawym, dolnym rogu muszla ślimaka ? Harpa major (?), (Harpidae)

a36Na ?starym? – 1000 franków, w lewym, górnym rogu widać małą ? harpę, (Harpidae) oraz ?zębatą? ? szponiatkę, (Strombidae).

a37A tutaj w prawym, dolnym rogu widoczne jest 6 muszli ślimaków lądowych.

BURKINA FASO

a38Głowę tej tubylczej piękności zdobi czepiec wykonany z muszelek ? porcelanek ? Cypraea moneta (lub Cypraea annulus), (Cypraeidae).

VANUATU

a39Vanuatuańskie ? 1000 vatu, a na nim wyraźny kształt ?muszli Trytona?.

BHUTAN

a40Na banknocie o nominale ? 1 ngultrum i 2 ngultrum, smoki trzymają w szponach muszlę ślimaka ? Turbinella pyrum, będącą symbolem kultury i wierzeń Dalekiego Wschodu.
a41a42A tutaj stylizowana – Turbinella pyrum widoczna jest po lewej stronie motywu centralnego.
a43Na ?starym? i ?nowym? banknocie – 10 ngultrum, stylizowana Turbinella pyrum zajmuje środkowe miejsce banknotu.
a44BERMUDY

a45Centralnie, na dole widać muszlę ślimaka ? Fasciolaria tulipa (?), (Fasciolariidae); zaś w lewym, dolnym rogu symbol ?2$? komponuje się z muszlami małży ? przegrzebków (Pectinidae).
a46Symbol Karaibów, skrzydelnik ? Strombus gigas, idealnie w środku kompozycji. Symbole ?5$?, wpisane są w stylizowane kształty muszli ? stągwicy (Tonnidae)
a47Na przedniej stronie banknotu symbole ?10$? wpisane są w kształt muszli ślimaka ? Strombus gigas; zaś na stronie tylnej bardzo wyraźna jest skorupa przyłbicy ? Cassis tuberosa (Cassidae). Podobnie jest na poniższym, nowym banknocie tej waluty.
a48a49Centralnie na dole widoczny jest stylizowany małż ? przegrzebek. Dolny, lewy symbol ?50$? pokrywa się z muszlą ślimaka ? neritina sp. (Neritidae); zaś prawy, góry widnieje na stylizowanej muszli ?rogu Trytona?.

a50A tutaj, centralnie na dole banknotu schematyczna muszla ślimaka ? phalium sp. (Cassidae)
a51I znowu, centralnie ? Strombus gigas.

MALEDIWY

a52Na wszystkich banknotach Malediwów (waluta ? rufiyaa) w lewym, dolnym rogu widoczne sa ?monetki?, muszle porcelanek ? Cypraea moneta (Cypraeidae).
a53a54a56a57 (!)

SRI LANKA

a57Na banknocie o nominale – 20 rupii, widoczna jest po prawej stronie pokaźna skorupa rozkolca, ślimaka ? Chicoreus ramosus (Muricidae).

BAHAMY

a58Nie może być inaczej? Centralne pole banknotów zdobią rozsiane skorupy skrzydelnika ? Strombus gigas (Strombidae).
a59a60a61Proszę spojrzeć na delikatny muszlowy ?szlaczek?, na którym zaznaczona jest seria i numer banknotu, na jego spodzie.