MUSZLE – PIÓRKIEM, WĘGLEM I AKWARELĄ

Starożytni zwykli mawiać : „Omnis ars naturae imitatio est”, co można przetłumaczyć – każda sztuka jest naśladowaniem natury.
Tak się składa, że piękno morskich muszli przeniesione do grafik, drzeworytów oraz na płótna malarzy – doskonale potwierdza prawdziwość tego powiedzenia.
Chciałbym w tym miejscu stworzyć małą galerię malarstwa artystycznego z „muszlami” w roli głównej, do której obejrzenia – zapraszam !

a02

a03

a04

Oto kolekcja EXLIBRISÓW autorstwa p. ALFREDA SEPIOŁA – dyrektora Muzeum Regionalnego w Jaśle, miłośnika przyrody i ongiś kolekcjonera muszli. Oglądasz je dzięki uprzejmości p. Jacka Żychowicza z Krakowa.

a05

Tak prezentowały się w 2000 roku plakaty KRZYSZTOFA ŁOZOWSKIEGO – absolwenta Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego z filią w Cieszynie

a06.a07

Oto obrazy : „Martwa natura z granatami” oraz „Dwa dzbanuszki z muszelką” (1998 rok, 30×30 cm, olej). Nieodłącznym ich elementem jest znana nam muszla – Lambis lambis Autorka – pani Nina Ralicka – Szmigiero wyraziła zgodę na umieszczenie ich na mojej stronie. Dziękuję ! Artystka ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Gdańsku. Specjalizuje się w malarstwie figuratywnym w technice olejnej na płótnie.

a08

Rysunek : „Muszle” z roku 2001, 100×90 cm.
Jego autorką jest pani Mariola Wawrzusiak – absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, z którą dane mi było odbyć przemiłą rozmowę telefoniczną, podczas której uzyskałem zgodę na zaprezentowanie tego rysunku Czytelnikom „CONCHY”.
Zastanawiam się – czy to nie nasze pospolite wstężyki – pozowały pani Marioli ?

a09

a10

Oto dwa kolejne rysunki p. Marioli Wawrzusiak z cyklu : „Muszle”. Tym razem zostały uwiecznione – rodzime winniczki.

a11

?Siedząc z muszlą? – 70×50 cm, olej na płótnie…a dla konchistów to chyba fioletowa – Janthina janthina. Obraz p. KATARZYNY SŁYSZ z Krakowa, specjalistki – malarstwa sztalugowego i architektonicznego, scenografii oraz ilustracji książkowej. W tym miejscu wspominam przemiłą korespondencję z p. Katarzyną.

a12

Wiernie oddane piękno karaibskiego skrzydelnika Strombus gigas na obrazie: ?Martwa natura z muszlą? – p. MARII LISOWSKIEJ-DZIUBA, absolwentki Wydziału Konserwacji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pani Maria wyraziła zgodę na wykorzystanie kopii obrazu podczas interesującej rozmowy telefonicznej w sierpniu 2006 roku. Olej na płótnie; 100x82cm.