Za prototyp karty pocztowej można uważać formularze drukowane w formie ?odkrytek?, które wysyłano pocztą bez opłaty. Były one stosowane w latach 1866-1868 do służbowej korespondencji przez N. S. Muira w Nowej Zelandii.
Nie wyprzedziły jednak pomysłu dr Heinricha von Stephana, który ogłosił 30 listopada 1865 roku, w czasie obrad V-tej Niemieckiej Konferencji Poczty w Karlsruhe, projekt tzw. ?odkrytego listu?. Do realizacji tego pomysłu przystąpiły władze Austro-Węgier, wprowadzając 1 października 1869 roku, z inicjatywy Emanuela von Hermana, profesora Akademii Wojskowej w Winer-Neustadt, pierwszą w świecie kartę pocztową.
Kolejna znacząca data w historii „Carte Postale” to rok 1872, kiedy to Szwajcaria wprowadziła do obiegu pierwsze pocztówki ilustrowane; prawie równocześnie pojawiają się one w Cesarstwie Rosyjskim.
Autorem i pomysłodawcą słowa „pocztówka” jest…Henryk Sienkiewicz, zwycięzca konkursu na polskojęzyczną nazwę „okrytego pisma” ogłoszonego podczas I-ej Wystawy Kart Pocztowych w Warszawie, w grudniu 1900 roku.
Jak łatwo się domyślić, „muszlowe” wzornictwo na kartach pocztowych pojawiło się bardzo wcześnie i zagościło przede wszystkim na pamiątkach z nadmorskich kurortów. W grupie tej brylują zwłaszcza pocztówki amerykańskie /lata 1904-1916/ ukazujące się w formie wznawianych rocznikowo serii.
Takie plażowe „souveniry” z początku XX wieku mają najczęściej formę „muszlowego wianuszka” z widoczkiem pośrodku.
Z czasem, różnorodność plastycznych rozwiązań z muszlą w roli głównej dorównała wzornictwu na znaczkach pocztowych.
Opinie, co do pierwszej pocztówki „z muszlą” są podzielone. Najczęściej jednak wskazuje się na amerykańską / Virginia / kartkę z 1899 roku przedstawiającą kopce muszlowe ostryg nad rzeką James River, wznawianą zresztą później przez kilkanaście lat.
A teraz, zapraszam do mini galerii – pocztówek ze ślimaczymi skorupkami.