„TAJEMNICE OCEANÓW” – Katarzyna Lipska-Ziębińska (galeria autorska)

„Gdy pokonamy tafle wody otacza nas bezkres tajemniczych głębin –  stajemy się odkrywcami. Jeziora, morza i oceany to krainy, gdzie życie jest zaskakująco bogate i różnorodne. Przybiera fascynujące formy, a człowiek staje się malutkim „żyjątkiem”, które zaciekawione odkrywa tajemnice oceanów. Zaskakuje nas fakt, że wszystko na pozór wyglądające podobnie powoli ujawnia przed nami istotę rzeczy. Wszystkie formy życia tworzą wielobarwny dywan. Kolorów jest tu równie dużo, co w najpiękniejszych ogrodach świata na suchym lądzie.”
Taki oto piękny tekst otwiera galerię obrazów inspirowanych morzem, autorstwa Pani Katarzyny Lipskiej-Ziębińskiej. Każdy, kto odwiedzi witrynę p. Katarzyny: http://www.lipska-ziebinska.com/ – przekona się, że cytowana wrażliwość Autorki na „Tajemnice Oceanów” znajduje swoje odbicie w wielce plastycznych ujęciach tego świata, którego część składową stanowią także – muszle.

klz1

Pani Katarzyna Lipska- Ziębińska (na zdj. pierwsza z lewej).
Artysta plastyk – projektantka, Absolwentka ASP w Warszawie, Wydz. Wzornictwa Przemysłowego oraz Policealnego Studium Reklamy.

„Moją największą pasją i sposobem na życie jest malarstwo, któremu całkowicie obecnie się poświęciłam. Warsztat malarski kształtowałam w pracowni prof. Łukasza Korolkiewicza, gdzie nauczyłam się tworzyć świat z pogranicza rzeczywistości i fantazji. Zmieniając znaczenia i gesty, akcentując znak lub formę, opowiadam w obrazach nową historię przedmiotu, tworzę zwykły a zarazem niezwykły świat martwej natury, pejzażu”.

klz2

Pani Katarzyna prezentuje swoją twórczość od 1997 roku.
Cykl obrazów – „Tajemnice Oceanów”? zdradza zauroczenie Artystki – muszlami, fantazyjnie ukształtowanym węglanem wapnia.
Wspomniane obrazy można było podziwiać między innymi podczas autorskich wystaw w – DK „Zacisze” w Warszawie /2003 r./; Centrum Kształcenia i Rehabilitacji w Konstancinie Jeziornej /2004 r./ oraz w Galerii „Scena 210” w Legionowie /2006 r./.

?CONCHA?:
Pani Katarzyno, każdy kolekcjoner muszli morskich potrafi podać przynajmniej kilka powodów zauroczenia tymi tworami. A co Panią – Artystkę, urzekło w „świecie muszli”?

KATARZYNA LIPSKA-ZIĘBIŃSKA:
Rozmaitość kształtów, która dla mnie jest odzwierciedleniem emocji i duchowych przeżyć, nastrojów…Seria „Porcelanowych muszli” to dla mnie spokój, bezpieczeństwo , ostoja domowego zacisza – „Drapieżna muszla” – jasno wytyczony cel życia, siła – walka – ochrona siebie -„Perłowa muszla” czy „Anielskie muszle” – duchowe piękno ukryte głęboko w naszych sercach?

Jak widać do każdego z przedstawień, mam stosunek osobisty, może też dlatego ,że konkretne okazy muszli, na podstawie których powstały obrazy, są w mojej skromnej kolekcji i są moimi osobistymi odkryciami lub pamiątkami rodzinnymi. Wiążę się z tym wiele wspomnień. A dokładając do tego przygodę z nurkowaniem, mamy pełne ekspresji przedstawienia, w których starałam się pokazać różnorodność natury, złożoność i piękno struktury i scharakteryzować, wydobyć najważniejszą cechę obiektu, która stawała się dla mnie motywem przewodnim w kompozycji.

A oto już wizerunki muszli z cyklu – „Tajemnice Oceanów”, autorstwa p. Katarzyny Lipskiej -Ziębińskiej.

?Perłowa muszla?

„Perłowa muszla”

?Porcelanowa muszla?

„Porcelanowa muszla”

?Muszla ? kolce?

„Muszla – kolce”

?Anielskie muszle?

„Anielskie muszle”

?Drapieżna muszla?

„Drapieżna muszla”

?Latające ślimaki?

„Latające ślimaki”

Pani Katarzyno, serdecznie dziękuję za użyczenie pięknych obrazów dla potrzeb działu – „Shell Related” mojej witryny!