RELACJA 27 „NORTH CAROLINA SHELL SHOW, 2015”.

W dniach 19/20 września 2015 roku w Cape Fear Museum, w Wilmington odbył się już 40-ty North Carolina Shell Show. Jak zawsze, inicjatorem muszlowego święta w Północnej Karolinie był, działający do 1957 roku – NC Shell Club. Prawdziwym ?szefem? przedsięwzięcia był zaś John Timmerman, będący także przewodniczącym wspomnianego klubu.
W shell show wzięło udział ponad 60 wystawców z całych Stanów Zjednoczonych. Prawdziwi miłośnicy i kolekcjonerzy muszli jak zawsze ? dopisali; podobnie, jak zwiedzający, którzy mogli liczyć na ciekawe prelekcje prowadzone przez członków zrzeszonych w North Carolina Shell Club.
Amerykańskie wystawy muszli to nie tylko zakupy nowych okazów. Przede wszystkim to sposobność do zaprezentowania epoletów kolekcji, za które później można odebrać nagrody ? wyjątkowo cenione w środowisku kolekcjonerskim.
Jak to wygląda? Zobaczmy?.

Materiał fotograficzny zawdzięczam p. SHEILI NUGENT, nauczycielce zoologii
z amerykańskiego Gloucester.

1Plakat zapowiadający ?North Carolina Shell Show, 2015?, z efektowną muszlą Cymbiola aulica.

2Pani Sheila Nugent, której zawdzięczam informacje i zdjęcia z NCSS.

3Ekspozycja: ?Shelling at the Club? autorstwa p. Karlynn Morgan, będąca próba uchylenia rąbka muszlowych tajemnic oraz działalności klubowej.

4Prezentacja: ?Self-collected sea shells of North Carolina?? Czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o morskiej malakofaunie Północnej Karoliny.

5Dopracowana ekspozycja: ?Living the Mangrove Life? dedykowana gatunkowi ślimaka Littoraria angulifera (Lamarck, 1822), uwielbiającemu ekosystem zarośli mangrowych.

6Okazy z Polinezji Francuskiej zaprezentowała p. Ammy Dick.

7Fragment zbioru: ?Mr. Seashell & NC?s Marine Mollusks?, za który p. Ed Sheller i p. Jeannette Tysor otrzymali nagrodę ? ?The Hugh Porter Award?.

8Kolekcja muszli ? ostryg, p. Douga Wolfa.

9

W kategorii: ?Best Photography? zwyciężyło zdjęcie małża ? Nodipecten fragosus (Conrad, 1830), autorstwa p. Vicky Williams Wall.

10Obraz: ?Captain?s Collection? – p. Sheili Nugent, zwyciężył w kategorii: ?Best Art. And Craft?s Depicting Shells?.

11Prezentacja: ?Best Self-Collected Shell? przyniosła wyróżnienie p. Vicky Williams Wall.

12Na zakończenie finał rywalizacji o najpiękniejszą muszlę wystawy. W tej kategorii zwyciężył okaz pleurotomarii ? Perotrochus oishii (Shikama, 1974), pozostający w kolekcji p. Ronalda Hilla.

***

Warto zauważyć, że na każdej nagrodzie widoczny jest graficzny znak muszli ślimaka ? Semicasis granulata (Born, 1778) /?The Scotch Bonnet?/, będącej od 1965 r. – ?muszlą stanową? (muszlowym symbolem stanu) – Karoliny Północnej. Co ciekawe, muszla ta była pierwszą ?muszlą stanową? w historii Stanów Zjednoczonych.