RELACJA 27 „NORTH CAROLINA SHELL SHOW, 2015”.

W dniach 19/20 września 2015 roku w Cape Fear Museum, w Wilmington odbył się już 40-ty North Carolina Shell Show. Jak zawsze, inicjatorem muszlowego święta w Północnej Karolinie był, działający do 1957 roku – NC Shell Club. Prawdziwym „szefem” przedsięwzięcia był zaś John Timmerman, będący także przewodniczącym wspomnianego klubu.
W shell show wzięło udział ponad 60 wystawców z całych Stanów Zjednoczonych. Prawdziwi miłośnicy i kolekcjonerzy muszli jak zawsze – dopisali; podobnie, jak zwiedzający, którzy mogli liczyć na ciekawe prelekcje prowadzone przez członków zrzeszonych w North Carolina Shell Club.
Amerykańskie wystawy muszli to nie tylko zakupy nowych okazów. Przede wszystkim to sposobność do zaprezentowania epoletów kolekcji, za które później można odebrać nagrody – wyjątkowo cenione w środowisku kolekcjonerskim.
Jak to wygląda? Zobaczmy?.

Materiał fotograficzny zawdzięczam p. SHEILI NUGENT, nauczycielce zoologii
z amerykańskiego Gloucester.

1Plakat zapowiadający „North Carolina Shell Show, 2015”, z efektowną muszlą Cymbiola aulica.

2Pani Sheila Nugent, której zawdzięczam informacje i zdjęcia z NCSS.

3Ekspozycja: „Shelling at the Club” autorstwa p. Karlynn Morgan, będąca próba uchylenia rąbka muszlowych tajemnic oraz działalności klubowej.

4Prezentacja: „Self-collected sea shells of North Carolina” Czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o morskiej malakofaunie Północnej Karoliny.

5Dopracowana ekspozycja: „Living the Mangrove Life” dedykowana gatunkowi ślimaka Littoraria angulifera (Lamarck, 1822), uwielbiającemu ekosystem zarośli mangrowych.

6Okazy z Polinezji Francuskiej zaprezentowała p. Ammy Dick.

7Fragment zbioru: „Mr. Seashell & NC`s Marine Mollusks”, za który p. Ed Sheller i p. Jeannette Tysor otrzymali nagrodę – „The Hugh Porter Award”.

8Kolekcja muszli – ostryg, p. Douga Wolfa.

9

W kategorii: „Best Photography” zwyciężyło zdjęcie małża – Nodipecten fragosus (Conrad, 1830), autorstwa p. Vicky Williams Wall.

10Obraz: „Captain`s Collection” – p. Sheili Nugent, zwyciężył w kategorii: „Best Art. And Craft`s Depicting Shells”.

11Prezentacja: „Best Self-Collected Shell” przyniosła wyróżnienie p. Vicky Williams Wall.

12Na zakończenie finał rywalizacji o najpiękniejszą muszlę wystawy. W tej kategorii zwyciężył okaz pleurotomarii – Perotrochus oishii (Shikama, 1974), pozostający w kolekcji p. Ronalda Hilla.

***

Warto zauważyć, że na każdej nagrodzie widoczny jest graficzny znak muszli ślimaka – Semicasis granulata (Born, 1778) /”The Scotch Bonnet”/, będącej od 1965 r. – „muszlą stanową” (muszlowym symbolem stanu) – Karoliny Północnej. Co ciekawe, muszla ta była pierwszą „muszlą stanową” w historii Stanów Zjednoczonych.