„MIĘCZAKI ŚWIATA” Wystawa muszli mięczaków w Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN w Krakowie ul. Sebastiana 9

0Wszystkich odwiedzających wystawę „Mięczaki świata” wita taka oto dorodna Tridacna gigas.

Jak sądzę, wizyta w Muzeum Przyrodniczym Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie (ul. Sebastiana 9), może być prawdziwym przeżyciem dla każdego miłośnika przyrody; zaś dla młodego pokolenia – dzieci i młodzieży, może stać się doznaniem rzutującym na wyobrażenie o nieskończonej rozrzutności natury.
Polecam każdemu! Tym bardziej, że muzeum ulokowane jest 5 minut na piechotę od Wzgórza Wawelskiego.

1

Początki muzeum sięgają 1865 roku, kiedy to Kazimierz Wodzicki podarował zgromadzony zbiór ptaków Towarzystwu Naukowemu Krakowskiemu. Pierwotnie mieściło się w gmachu krakowskiego oddziału PAN przy ul. Sławkowskiej. W 1888 roku urządzono pierwszą wystawę dla zwiedzających. W 1929 roku muzeum wzbogaciło się o unikatowy okaz nosorożca włochatego znalezionego w Staruni koło Stanisławowa, sprzed ok. 30 tys. lat. Muzeum przeniosło się do obecnej siedziby w 1993 roku 1993.
Atrakcyjna ofertę Muzeum Przyrodniczego ISEZ PAN w Krakowie można śledzić za pośrednictwem strony: http://www.isez.pan.krakow.pl/museum/museum.htm

2

Wystawa „Mięczaki świata” zapełnia bez wątpienia lukę w prezentacjach muzealnych zbiorów konchologicznych. Jej układ pozwala zorientować się w różnorodności malakofauny Polski i świata.
Z całym szacunkiem, powtórzę słowo – zorientować, gdyż ilość i jakość prezentowanych muszli daleka jest do autentycznych możliwości „świata muszli”.

A czego można się spodziewać na wystawie?
Proszę zobaczyć na zdjęciach!

3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Wystawie towarzyszą ciekawe plansze edukacyjne?
14 15 16 17 18 19Dodatkową niespodzianka dla zwiedzających jest pokaźny zbiór przedmiotów wykonanych z wykorzystaniem masy perłowej, skorup abalonów (Haliotidae) oraz fragmentów muszli innych gatunków mięczaków.

20 21 22 23 24 25 26