Wszystkich odwiedzających wystawę „Mięczaki świata” wita taka oto dorodna Tridacna gigas.
Jak sądzę, wizyta w Muzeum Przyrodniczym Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie (ul. Sebastiana 9), może być prawdziwym przeżyciem dla każdego miłośnika przyrody; zaś dla młodego pokolenia – dzieci i młodzieży, może stać się doznaniem rzutującym na wyobrażenie o nieskończonej rozrzutności natury.
Polecam każdemu! Tym bardziej, że muzeum ulokowane jest 5 minut na piechotę od Wzgórza Wawelskiego.
Początki muzeum sięgają 1865 roku, kiedy to Kazimierz Wodzicki podarował zgromadzony zbiór ptaków Towarzystwu Naukowemu Krakowskiemu. Pierwotnie mieściło się w gmachu krakowskiego oddziału PAN przy ul. Sławkowskiej. W 1888 roku urządzono pierwszą wystawę dla zwiedzających. W 1929 roku muzeum wzbogaciło się o unikatowy okaz nosorożca włochatego znalezionego w Staruni koło Stanisławowa, sprzed ok. 30 tys. lat. Muzeum przeniosło się do obecnej siedziby w 1993 roku 1993.
Atrakcyjna ofertę Muzeum Przyrodniczego ISEZ PAN w Krakowie można śledzić za pośrednictwem strony: http://www.isez.pan.krakow.pl/museum/museum.htm
Wystawa „Mięczaki świata” zapełnia bez wątpienia lukę w prezentacjach muzealnych zbiorów konchologicznych. Jej układ pozwala zorientować się w różnorodności malakofauny Polski i świata.
Z całym szacunkiem, powtórzę słowo – zorientować, gdyż ilość i jakość prezentowanych muszli daleka jest do autentycznych możliwości „świata muszli”.
A czego można się spodziewać na wystawie?
Proszę zobaczyć na zdjęciach!
Wystawie towarzyszą ciekawe plansze edukacyjne?
Dodatkową niespodzianka dla zwiedzających jest pokaźny zbiór przedmiotów wykonanych z wykorzystaniem masy perłowej, skorup abalonów (Haliotidae) oraz fragmentów muszli innych gatunków mięczaków.