Kalwaria Pacławska – niewielka miejscowość w południowo-wschodniej Polsce, tuż przy granicy z Ukrainą. Mała, | niepozorna, lecz czarująca – Otoczona piękną przyrodą.
Sanktuarium, które nie ogranicza się tylko do świątyni i klasztoru, ale rozciąga się na okoliczne wzgórza i doliny, łąki i lasy.
Ze względu na szczególny kult Męki Pańskiej nazwane – Jerozolimą Wschodu, ze względu na obecność cudownego obrazu Matki Bożej, zwane – Jasną Górą Podkarpacia.
Miejsce nadzwyczajne, gdzie oczy wzniesione w górę nakazują pokorę wobec Najwyższego, zaś opuszczone w dół – odkrywają Jego sygnatury, pozostawione nam, ku ciągłemu zdumiewaniu się światem.
Widok na Sanktuarium Kalwaryjskie.
Co sprawia, że w miejscu tym, tak łatwo dostrzec kreacjonistyczny wątek w Historii Naturalnej świata??
Na przełomie 2007/2008 roku Klasztor Pacławski wzbogacił się o kamienne posadzki na korytarzach. Przedsięwzięcie – bez wątpienia wartościowe architektonicznie, lecz także nie mające sobie równych w polskim budownictwie sakralnym ostatnich lat. Wszystko za sprawą wspaniałych skamieniałości paleokonchologicznych przezierających przez wstęgowate warstwy marmuru.
Na parterze posadzka ma kolor ceglastoczerwony. Zostały tu położone płytki wykonane z włoskiego wapienia z okolic Werony, znanego jako -„Rosso ammonitico veronese”. Jest to marmur wieku jurajskiego (ok.170 mln lat), zawierający szczątki amonitów oraz belemnitów. Pośród amonitów zdarzają się egzemplarze o pięknie zarysowanych septach i liniach lobowych. Bardzo efektownie od czerwonawego tła odcinają się białe, kalcytowe rostra belemnitów. Rzadziej trafiają się kompletne szkielety tych zwierząt z delikatnym fragmokonem i ostrakum.
Na piętrze posadzka wykonana jest z wapienia sardyńskiego z okolic Orosei, o nazwie – „Breccia sarda”. Ma on kolor beżowy w różnych odcieniach, miejscami kremowy. Ciekawą strukturę tej skały tworzą przerosty żyłek kalcytowych o rozmaitych barwach: brązowej, żółtej, różowej i białej. Skała ma wyraźną budowę warstwową, modyfikowaną przez małe uskoki. Zawiera sporo skamieniałości ślimaków, małży i ramienionogów.
Nieco skamieniałości znajdziemy również w posadzce refektarza klasztornego.
Tworzy ją wapień sprowadzony z Turcji i zawierający skamieniałości koralowców.
Gospodarzami Kalwarii Pacławskiej /od XVII w./ są Ojcowie Franciszkanie Konwentualni.
Za wielkie wyróżnienie poczytuję sobie możność korespondowania z jednym z Nich – Ojcem JACKIEM MICHNO, pełniącym funkcję „Magistra Nowicjatu”.
Jemu to zawdzięczam dopracowane zdjęcia „niemych świadków przeszłości”, naznaczone wielką życzliwością i sympatią.
Serdecznie dziękuję!
A wszystkim, którym będzie „po drodze” – Polecam:
Klasztor Franciszkanów
Kalwaria Pacławska 40
37-743 Nowosiółki Dydyńskie
www.kalwaria.franciszkanie.pl;
e-mail; kalwariap(at)franciszkanie.pl
tel./fax (016) 67195 44; (016) 67195 43