„ROZMOWA Z KAMIENIEM” – Kolekcja Zbyluta Grzywacza w Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN w Krakowie ul.Sebastiana 9

0

Być w swoim żywiole!
(wrzesień, 2014 r.)

Jak sądzę, wizyta w Muzeum Przyrodniczym Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie (ul. Sebastiana 9), może być prawdziwym przeżyciem dla każdego miłośnika przyrody; zaś dla młodego pokolenia – dzieci i młodzieży, może stać się doznaniem rzutującym na wyobrażenie o nieskończonej rozrzutności natury.

Polecam każdemu? Tym bardziej, że muzeum ulokowane jest 5 minut na piechotę od Wzgórza Wawelskiego.

1

Początki muzeum sięgają 1865 roku, kiedy to Kazimierz Wodzicki podarował zgromadzony zbiór ptaków Towarzystwu Naukowemu Krakowskiemu. Pierwotnie mieściło się w gmachu krakowskiego oddziału PAN przy ul. Sławkowskiej. W 1888 roku urządzono pierwszą wystawę dla zwiedzających. W 1929 roku muzeum wzbogaciło się o unikatowy okaz nosorożca włochatego znalezionego w Staruni koło Stanisławowa, sprzed ok. 30 tys. lat. Muzeum przeniosło się do obecnej siedziby w 1993 roku 1993.

Atrakcyjna ofertę Muzeum Przyrodniczego ISEZ PAN w Krakowie można śledzić za pośrednictwem strony: http://www.isez.pan.krakow.pl/museum/museum.htm

2

Miłośnicy konchologii a zwłaszcza paleokonchologii mają szansę na prawdziwą wędrówkę w czasie i zapoznanie się z muszlami „zaklętymi” na miliony lat w kamieniu. Warto przy tym pamiętać, że bogactwo eksponatów zawdzięczamy pasji „człowieka renesansu” – Zbyluta Grzywacza.

3

ZBYLUT GRZYWACZ

Malarz, grafik, rysownik, rzeźbiarz, profesor zwyczajny, wieloletni nauczyciel akademicki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Urodził się 4 czerwca 1939 roku w Krakowie, gdzie zmarł 16 lipca 2004. Jego obrazy, a także rzeźby, rysunki i grafiki znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu, a także w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.

W latach 1957-63 studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1972 roku był pedagogiem macierzystej uczelni, a w 1991 roku otrzymał tytuł profesora.

Wybitny kolekcjoner minerałów i skamieniałości, popularyzator nauk i wystaw przyrodniczych, świetny erudyta i eseista, autor wielu publikacji, twórca Galerii Osobliwości ?Este?. Jako kolekcjoner zgromadził jedną z najlepszych w kraju prywatną kolekcję skamieniałości. Brał udział w kilkudziesięciu kolekcjonerskich giełdach krajowych i zagranicznych.

W 1997 roku zdobył I nagrodę i Puchar Wojewody Wałbrzyskiego za kolekcję w grupie minerałów świata („Kolorowe węglany”) na 20. Jubileuszowym Sejmiku Zbieraczy Minerałów w Zamku Książ w Wałbrzychu. Zbierał też stare ryciny i mapy oraz książki o tematyce geologicznej. Przy Oddziale Krakowskim Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi założył Sekcję Miłośników Minerałów i Skamieniałości. Był redaktorem i wydawcą dwumiesięcznika „Kamienie” (25 numerów). Swoje zbiory, liczące ok. 3000 okazów, ofiarował Muzeum Przyrodniczemu ISEZ PAN w Krakowie. Wystawę tych zbiorów, którą nazwał „Rozmowa z kamieniem”, dedykował poezji Wisławy Szymborskiej.

4

Rekonstrukcja gabinetu osobliwości Zbyluta Grzywacza

A teraz kilkanaście ujęć fotograficznych z wnętrza witryn kolekcjonerskich.

Mam nadzieje, że zachęcą one Państwa do odwiedzenia krakowskiego muzeum.

Dodam, że całość ekspozycji jest starannie opisana, zaś poszczególnym okazom przypisane są metryki systematyczne.

56791011121314

1516171819

Nie wyobrażam sobie, by miłośnicy konchologii, korzystając z możliwości, nie poświęcili jeszcze uwagi pięknej kolekcji minerałów, będącej także owocem geologicznej pasji Zbyluta Grzywacza.

Oto mała zachęta?

2021222324252627

I jeszcze taka refleksja odszukana w jednej z wystawowych gablot?

28