Victor Ershov, ROSJA /Moskwa/

Jako miłośnikowi klasycznej (listownej) ?wędrówki? myśli ? możliwość korespondowania z Victorem Ershovem sprawiła mi prawdziwą przyjemność.

Szczególnie ujmujące były ciepłe wspomnienia o Ojcu, który zdaniem Victora zaszczepił w Nim fascynację światem przyrody.
Nie bez znaczenia było też bezpośrednie sąsiedztwo z p. Mikołajem Kondakowem ? uczonym, uczestnikiem wielu ekspedycji naukowych, wspaniałym rysownikiem; oraz p. Olgą Hludową ? autorką książek o podwodnym świecie.
Oddziaływanie tych wspaniałych osób przyczyniło się do tego, że 9 letni Victor rozpoczął przygodę z muszlami. Tym samym, klubowi koledzy uważają Go za najdłużej parającego się konchistyką kolekcjonera w Rosji.

ershov01

Victor Ershov na tle swojej kolekcji.

Prawdziwy rozkwit Jego zbioru datuje się od 1961 roku, choć muszle ciągle konkurowały z drugą pasją ? lotnictwem; wszak Victor jest emerytowanym pułkownikiem lotnictwa.
Na swoim koncie ma także 4 lata w Syrii, wiele nurkowań oraz samodzielne pozyskiwanie okazów. Obecnie powiększa zbiór poprzez zakupy i na drodze wymian z innymi zbieraczami.
Jest dumny z dobrze zaopatrzonej biblioteczki. Wśród zagranicznych pozycji wymienia…?Świat muszli? ? Prof. Andrzeja Samka.
Najbardziej ceni: Muricidae, Volutidae, Cypraeidae i Conidae. Kolekcjonerskim marzeniem Victora Ershova było wydanie książki poświęconej konchistyce…marzeniem spełnionym!

ershov02

?Wspaniały Świat Muszli?…najnowsza lektura rosyjskich konchistów.

?CONCHA?:
Drogi Wiktorze, winszując Ci książki mam prośbę, abyś przybliżył swoje dzieło polskim kolekcjonerom!

VICTOR ERSHOV:
Książka zawiera 152 strony o formacie 216×284 mm; posiada twardą oprawę; wydrukowana jest na dobrej jakości, kredowym papierze. Zdobi ją 250 kolorowych zdjęć muszli, a także żywych mięczaków w naturalnym środowisku. Nakład to 7000 egzemplarzy, z czego około 4000 już ?się sprzedało?. Szkoda tylko, że można ją nabyć jedynie w Moskwie.
W księgarniach kosztuje 400-420 rubli; bezpośrednio u mnie 350 rubli, czyli około 13 $.
Książka składa się z dwóch części: teoretycznej /biologia, systematyka i rozmieszczenie zoogeograficzne podstawowych rodzin/; oraz szczegółowej ? przybliżającej najciekawsze gatunki kolekcjonerskie.
Wielki wkład w jej powstanie mają: Y. Kantor /konsultacja naukowa i redagowanie tekstu/; Oleg Savinkin /zdjęcia muszli i żywych ślimaków/; Lev Mironov /fotografia akwarystyczna/ oraz Guido i Philippe Poppe, którzy udostępnili internetową galerię żywych mięczaków.

ershov03 ershov04

Zdjęcia w książce V. Ershova przybliżają piękno muszli ? eksponatów, jak również ? żywych zwierząt.

?CONCHA?:
Wiktorze, do kogo adresujesz ?Wspaniały Świat Muszli??
Twoim zdaniem – to pozycja naukowa; czy raczej popularyzatorska?

VICTOR ERSHOV:
Oczywiście, podstawowym odbiorcą mojej książki będzie ? miłośnik muszli morskich. Próbowałem jednak tak ją napisać, aby zaciekawiła młodych przyrodników, a może także przyszłych kolekcjonerów.
Włożyłem w nią całe serce, ale nie myślę o niej, jako o dziele naukowym.
Jest napisana po rosyjsku i to jej podstawowa niedomoga, no ale z drugiej strony jest adresowana przede wszystkim do moich Rodaków, bo literatura konchistyczna w Rosji jest bardzo skromna.
Nie kryję, że musiałem przezwyciężyć wiele przeciwności, aby moje ?dzieło? mogło zaistnieć…biurokratycznych oraz związanych z prawami autorskimi.
Muszę się pochwalić, że już w tej chwili pracuję nad nową książką…a krótko po wydaniu ?Wspaniałego Świata Muszli? opublikowałem 3 obszerne artykuły w bardzo poczytnym u nas czasopiśmie: ?Neptun – XXI wiek?.
Dość dużo artykułów zamieściłem na stronie internetowej naszego Klubu Kolekcjonerów Muszli Morskich w Moskwie.
Tworzymy wspaniała grupę szanujących się przyjaciół…a wierz mi, w Rosji to bardzo wiele znaczy. Możemy na siebie liczyć, wspieramy się i dopingujemy w działaniach. Pomagamy sobie w kłopotach korespondencyjno-językowych.
Nigdy nie zapomnę, jak wspaniale zostałem przyjęty podczas prezentacji mojej książki w naszym ?Shell-Caffe?………..jak w Rodzinie!

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Autor /w środku/…na kilka chwil przed prezentacją swojej książki w moskiewskim Klubie Kolekcjonerów Muszli Morskich.

?CONCHA?:
Wiktorze, dziękuję za miłą korespondencję i przesłane materiały.
Pozdrawiam w imieniu wszystkich ?Conchowiczów? !